м. Рівне, вул Ст. Бандери, 56/26
(0362) 63-69-40, (093) 827-46-37,
(050) 371-58-88, (067) 354-40-01
e-mail: life_tour@mail.ru
skype - life_tour.rivne
English Українська Russian


Словник туристичних термінів


А

 

Авіатариф - вартість перевезення одного пасажира на літаку на певну відстань. У міжнародних перевезеннях розрізняють індивідуальні, групові, звичайні та спеціальні авіатарифи.
Агентські (конфіденційні) тарифи - ціни на готельні послуги, що пропонуються для реалізації турагенту і виражаються у вигляді процентних знижок від опублікованих тарифів.
Агентський договір - вид договірних відносин у підприємницькій діяльності, згідно з яким одна сторона (агент) обязуетсяза за винагороду здійснити за дорученням іншої сторони (принципала) юредіческіе й інші дії від свого імені, але за рахунок принципала:
а) щодо угоди, укладеної агентом з третьою особою від свого імені та за рахунок принципала, набуває права і стає зобов'язаним агент, хоча принципал і був названий в угоді або вступив з третьою особою в безпосередні відносини по її виконанню;
б) щодо угоди, укладеної агентом з третьою особою від імені та за рахунок принципала, права і обов'язки виникають безпосередньо у принципала. В туристичній діяльності в якості принципала виступає туроператор, а в якості агента - турагент.
Американський план - готельний тариф, що включає в себе вартість розміщення та триразового харчування. Англійський сніданок - повний сніданок, звичайно містить у собі фруктовий сік, яєчню з шинкою, тости, масло, джем і каву або чай.
Ануляція - відміна туристичної поїздки.
Аннуляціонние терміни - кількість календарних днів до дати заїзду, при дотриманні яких ануляціі вважаються своєчасними. При зменшенні встановлених термінів ануляції вважаються пізніми.
Аннуляціонний штраф - сума, що виплачується туроператором засобу розміщення у разі порушення аннуляціонних термінів (незаезда або пізньої ануляції).
Ануляція замовлення - відмова туроператора (турагента) від всього замовлення або будь-якої його частини. Ануляція підрозділяється на незаезд або пізню анулювання.
Ануляція поїздки - відмову (у писемності вигляді) туриста, туроператора або турагента від виконання зобов'язань за договором про туристському обслуговуванні.
Апарт-готель - готель, номери в якої складаються з апартаментів.
Апартаменти - тип номерів у готелях, за своїм оформленням наближені до виду сучасних квартир, включаючи місця для приготування їжі (вартість харчування зазвичай не включається у вартість номера).
Апгрейд - надання послуги розміщення (номера) з підвищенням категорії без стягнення з туриста додаткової плати.

Б
 

 

Багажна квитанція - оформлюваний авіакомпанією і видається пасажиру при регістаціі багажу офіційний документ, що підтверджує, що авіакомпанія бере на себе перевезення цього багажу та видачу його пасажиру після закінчення перевезення.
Безповоротне квотування - зобов'язання туроператора і засоби розміщення, згідно з якими засіб розміщення передає туроператору право на реалізацію квоти на період дії договору; при цьому туроператор оплачує повну вартість квоти незалежно від фактичної кількості розміщених туристів, а об'єкт розміщення зобов'язується надати повний комплекс обумовлених у договорі послуг без права зупинки продажу.
Берегове обслуговування - сукупність послуг (екскурсій, театральних вистав і т.д.), що надаються учаснику круїзу в портах заходу круїзного судна в період його стоянки.
Безмитне ввезення - пропуск для перевезення через митний кордон відповідної країни товарів без обкладання їх ввізним митом. Зазвичай безмитно пропускаються предмети особистого вжитку в розумних межах.
Блок-чартер - оренда певної частини транспортного засобу на один або декілька регулярних рейсів.
Бонусна система авіакомпаній - система премій для клієнтів конкретної авіакомпанії за досягнення встановлених показників числа тривалості польотів, льотних годин і т.д.
Бронювання - попереднє закріплення за певним туристом (пасажиром) місць в готелях або на транспортних засобах, квитків у культурно-видовищні установи на певну дату.
Бронювання готельних послуг на договірних умовах - вид довгострокового співробітництва та партнерських відносин засобу розміщення з туроператорами, турагентами, корпоративними клієнтами на основі укладання взаємовигідних договорів, пов'язаний з такими поняттями, як "продаж за запитом" і "вільний продаж".
Бунгало - окрема будівля, що використовується для розміщення туристів, часто пропонується в тропічних та південних країнах.
Бюро обслуговування - бюро в готелі, що здійснює різноманітний інформаційний сервіс, валютно-фінансові операції, забезпечення його транспортними квитками та квитками для відвідування культурно-видовищних заходів, організацію медичної допомоги.

В


 

Ваучер - документ, виданий туристської або транспортною фірмою у підтвердження того, що турист оплатив конкретні види послуг: проживання в готелі, харчування, екскурсійне обслуговування, проїзд на транспорті і т.д. і є підставою для отримання цього обслуговування.
Віза - спеціальний дозвіл відповідних органів іноземного уряду на в'їзд, виїзд, проживання або проїзд через територію цієї держави.
Ваучер (туристський ваучер) - документ - розпорядження туроператора своєму контрагенту (приймаючій стороні) про надання туріству (відповідно до укладеного договору) туристського обслуговування з гарантією його оплати останнім у встановленому порядку. Ваучер містить повний і конкретний перелік сплачених туристом послуг, які повинні бути йому надані. На підставі ваучера здійснюється врегулювання взаєморозрахунків між приймає і направляє сторонами. Форма ваучера визначається зазначеними вище сторонами. Ваучер встановлює право туриста на послуги, що входять в турпакет, і підтверджує факт їх надання.
Види розміщення в готелі - визначаються місцем або приміщенням, що складається з одного або декількох місць, придатних для проживання в готелі, в тому числі: місце (ліжко-місце) - площа з ліжком, призначена для однієї людини (В); номер-приміщення ( кімната, декілька кімнат), що складається з одного або декількох місць (R). Номер є одиничним елементом бронювання; ондноместний номер - приміщення для розміщення однієї людини (SGL); двомісний номер - приміщення для розміщення двох чоловік (DBL); тримісний номер - приміщення для розміщення трьох осіб (TRL); чотиримісний номер - приміщення для розміщення чотирьох людей (QD); У двомісному номері з двома дорослими за додаткову плату може бути розміщений дитина у віці до 12 років (СHI). Все включено (all inclusive) - система обслуговування в готелях, при якій харчування, напої (найчастіше місцевого виробництва) та окремі види послуг не вимагають додаткової оплати. Різновидом даної системи обслуговування є система max inclusive, коли перелік додаткових послуг може бути істотно розширений та включати безкоштовне користування сауною, перукарні, заняття різними видами спорту і т.д.
 Зворотнє квотування - передача засобом розміщення туроператору права на реалізацію протягом певного періоду (періоду квотування) квоти для розміщення туристів - клієнтів туроператора.
Час звільнення номера - час (місцевий), не пізніше якого турист повинен звільнити номер у день від'їзду.
Час надання номера - час заселення туриста в номер (місцева) в день прибуття. У більшості європейських готелів - 14.00; в готелях США - 15.00 або 16.00.
Зустріч і проводи - набір послуг (допомога перекладача, підношення багажу, автотранспорт), що надаються туристам при їхній доставці з залізничного вокзалу, з аеро-або морського порту в готель і назад.
Високий сезон - період найбільшої діяльної активності в туризмі, найпопулярніший час року для поїздок (подорожей); період найбільш високих тарифів на туристські послуги. Високий сезон не завжди збігається з порами року. У ряді країн він не може бути менше три місяців.

Г

  

Гід - провідник-професіонал, що показує туристам визначні пам'ятки міста або місцевості. Гарантоване бронювання - вид "прямого" бронювання, при якому засіб розміщення надає клієнту номер до розрахункової години дня, наступного за днем запланованого заїзду. При цьому застосування штрафних санкцій залежить від форми оплати замовлення. У випадку пізньої ануляції поїздки або незаезда розмір штрафних санкцій, як правило, становить вартість одного дня перебування (ночівлі).
Готельний каталог - офіційне інформаційно-довідкове видання, туроператора, що містить перелік і види готелів-контрагентів, а також їх формалізований опис, включаючи адресу, телефони і системи бронювання, перелік послуг, що надаються готелем, та ін
Готельна діяльність - діяльність юридичних осіб і індивідуальних підприємців, що володіють або наділених в установленому порядку майновими правами на будь-яке колективне засіб розміщення з безпосереднього розпорядження і управління ним, для надання послуг розміщення та обслуговування громадян, а також інша діяльність з організації та надання готельних послуг , включаючи їх реалізацію.
Група туристів - група осіб, які подорожують разом, що прибувають і відбувають в один і той же час, на однакових умовах (стандартний пакет послуг) і які є для турагента і готелі окремою одиницею. Групі туристів готельні послуги (розміщення та харчування) надаються на пільгових умовах, тобто за спеціальними цінами, рахунок на всю суму виписується один на групу. За міжнародними нормами група - 15 осіб, проте групою можуть вважатися і 7-10 чоловік.

Д
 

Дайвінг - підводне занурення з аквалангом.
День заїзду - дата прибуття туриста на засіб розміщення.
День від'їзду - дата виїзду туриста із засобу розміщення.
Договір комісії - вид договірних відносин, згідно з яким одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням іншої сторони (комітента) за винагороду вчинити одну або кілька угод від свого імені, але за рахунок комітента.
Договір про туристському обслуговуванні - угода між споживачем туристської послуги (туристом) і туроператором або турагентом, що реалізовує пакет послуг. Договір укладається в письмовій формі і містить істотні умови договору, в тому числі достовірну інформацію про що реалізується пакет послуг, роздрібної ціни та порядок оплати, а також визначає взаємні права та обов'язки сторін при організації та проведенні поїздки (подорожі). Договір доручення - вид договірних відносин у підприємницькій діяльності між виробником послуги (туроператором) і її продавцем (турагентом).
Додаткові послуги - перелік і обсяг послуг, перевишающіе обсяг і перелік придбаних основних послуг, і оплачуваних туристами додатково, в місці споживання даних послуг.
Дорожній чек - банківська платіжний засіб, який може бути обміняно на готівкові гроші в тій валюті, в якій воно виписано, або на еквівалентну суму в іноземній валюті за діючим курсом. Банки, що видають дорожні чеки, гарантують повне повернення грошей у випадку втрати цих чеків в результаті крадіжки, знищення і т.п.
Дьюті-фрі (duty free) - система безмитної торгівлі в аеропортах, на бортах літаків, поромах і інших транспортних засобів, або в окремих місцях відвідування іноземців (як правило, сигарети, вино, парфумерія і сувеніри).

Є

 

Євролайн - міжнародна асоціація перевізників, об'едіняющая 35 великих європейських автобусних компаній. Система Євролайн сполучає між собою 21 найбільше місто Європи. При використанні спеціального проїзного квитка Євролайн-пас можна отримувати значні знижки протягом від 30 до 60 днів на пасажирські автобусні рейси по Європі без вікових обмежень.
Європейський план - готельний тариф, що включає в себе тільки вартість розміщення (без вартості харчування).
Одноразова місткість - загальна кількість місць (ліжко-місць, постійних ліжок) в готельному підприємстві або спеціалізованому засобі розміщення.

З


Залізничний круїз - залізнична туристична поїздка протягом несколькоіхдней по круговому маршруту з використанням поїзда не тільки для пересування, а й для надання туристам розміщення, харчування і т.д. з зупинками по маршруту для проведення екскурсій.
Круговий маршрут - круговий маршрут з транспортуванням пасажирів до місця призначення і назад одним і тим же видом транспорту.
Замовлення - одноразовий акт бронювання певних послуг на певні терміни для певних туристів. Заява про місію готелі - декларативний документ про головну мету діяльності даного засобу розміщення.
Зелений коридор - місце перетину кордону для провозу речей, що не підлягають обов'язковому митному декларуванню.

І

  

Індивідуальний тур - тур з певним набором туристичних послуг, замовлений клієнтом (або невеликою групою) за своїм розсудом, включаючи розміщення, харчування, трансфер, екскурсійну і розважальну програму. 
Індивідуальні туристи - туристи, подорожей за індивідуально організованої програмі перебування, і, як правило, не користуються груповими знижками та пільгами.
Інформація, яку надає туристу продавцем, - достовірні відомості про організатора подорожі (поїздки) і продавця, наявності відповідних ліцензій та сертифікатів відповідності, туристських формальностех, необхідних для здійснення поїздки (подорожі) та термін їх оформлення, про сторони, яка приймає; відомості про повну і конкретний зміст пропонованого пакету послуг.
Інклюзів-тур - основний вид індивідуального або групового туру. Як правило, є жорстко сплановану по маршруту, часу, терміну, набору і якості послуг поїздку, яка продається споживачу як нероздільні на елементи товар за загальною ціною, звичайно включаюшій в себе вартість як обслуговування, так і проїзду за маршрутом.
Інтер-Райл - система проїзних квитків на залізничному транспорті, що дозволяє протягом певного терміну дії їздити всередині зони квитка без обмежень.

К

 

Картка прибуття - спеціальний бланк, що заповнюється пасажиром, що прибувають в іншу країну літаком або теплоходом і що здається прикордонній службі.
Категорія готелю - класифікація готелів за категоріями, заснована на комплексі вимог до будівель, матеріально-технічного устаткування, номенклатурою та якістю послуг, що надаються, рівня обслуговування. Категорії позначаються символом * (зірка).
Квота - кількість номерів, що виділяються засобом розміщення туроператору (турагенту) на підставі договору і в певний період.
Кейтерінг-надання харчування та напоїв поза приміщенням кафе чи ресторану засоби розміщення.
Кайонінг - спуск по гірських річках і водоспадів в гідрокостюмах без застосування плавзасобів.
Кемпер - турист, що подорожує на автотранспорті та користується кемпінгом.
Кемпінг - табір для автотуристів, обладнаний наметами або іншими легкими спорудами літнього типу (наприклад, бунгало), автомобільної стоянкою, системою водопостачання та каналізації і оснащений пріспосабленіямі для приготування їжі.
Клас - розряд пасажирських залізничних вагонів, кают на теплоходах, місць на літаках, що встановлюється в залежності від ступеня зручностей, що надаються пасажирам (туристам).
Комбінований квиток - квиток на поїздку з використанням двох і більше транспортних засобів (наприклад, літак-теплохід, поїзд-автобус і т.п.)
Комплексне обслуговування - стандартний набір туристичних послуг, що зазвичай включає в себе зустріч і проводи, розміщення в готелі, харчування та екскурсійне обслуговування.
Кодекс відносин між готелями і туроператорами - міжнародний нормативний документ, що являє собою готельну конвенцію про основні принципи взаємин між туроператорами і готелями.
Континентальний сніданок - легкий сніданок, що складається з кави або чаю, соку, булочки, масла й джему. Кінець маршруту - місце і час надання туристу останньої туристської послуги на маршруті, зазначеної в договорі туристського обслуговування.
Корпоративні тарифи - ціни на готельні послуги, запропоновані колективним замовникам, які не здійснюють туроператорську і турагенскую діяльність і виражаються чисельно у вигляді процентних знижок від опублікованих тарифів.
Коефіцієнт використання готельного фонду - кількість наданих діб, поділене на твір одноразової місткості і кількості днів у році.
Круїз - морська або річкова туристська поїздка на теплоході, що використовується як засіб перевезення, розміщення, харчування, розваг тощо, що включає в програму морське обслуговування.
Кон'юктура туристичного ринку - що склався на ринку на певний момент часу рівень цін на туристичні послуги та товари.

М

 

Маніфест - список членів команди і пасажирів морського пасажирського судна з зазначенням паспортних даних.
Маршрут - заздалегідь намічений або встановлений шлях проходження подорожуючих (туристів) або транспортних засобів.
Международный студенческий билет - документ определенной формы, подтверждающий факт учебы в университете или другом высшем учебном заведении, для получения ряда льгот студентами при совершении туристических поездок.
Міжнародний туристичний ваучер - документ, який об'єднує ваучер і офіційний документ як його невід'ємну частину; призначений для бронювання місць у готелях, оренди автомобілів та інших видів обслуговування, що вимагають попередньої оплати.
Модифікований американський план - готельний тариф, що включає в себе вартість розміщення та дворазового харчування (сніданок і обід або сніданок і вечеря).
Мотель - готель для автотуристів, розташована на автостраді, як правило, обладнана гаражем, станцією технічного обслуговування, автозапрвочной станцією та іншими службами, необхідними автотуристам.

Н

 

Неорганізований туризм - самодіяльні поїздки туристів, як правило, організовані самими туристами без допомоги туристичного збутового апарату; оплата послуг зазвичай проводиться в міру користування ними.
Незаезд - фактичне неприбуття туриста на засіб розміщення у запланований день заїзду або ануляція замовлення, зроблена менш ніж за 24 години до дати прибуття, вказаної в замовленні.
Негарантоване бронювання - вид "прямого" бронювання, при якому засіб розміщення надає клієнту номер у день заїзду до 18.00, після чого броня анулюється без пріменненія штрафних санкцій.
Низький сезон - найменш популярний час для поїздок (подорожей), як правило, період дії максимальних знижок.
Направляюча сторона - юридична особа або індивідуальний підприємець, що організує поїздку (подорож) в країну (місце) тимчасового перебування і направляє туди своїх клієнтів (туристів) за договором з контрагентом. Початок маршруту - місце і час надання туристу перший туристської послуги на маршруті, зазначеної в договорі туристського обслуговування.
Норма багажу - максимальна вага або габарит багажу, що приймається авіакомпанією до безкоштовного перевезення. Норми диференційовані за класами пасажирських місць.
Номерний фонд - загальна кількість номерів у готельному підприємстві.

О

 

Ознайомча поїздка (рекламний або інформаційний тур) - безкоштовний або пільговий тур, організований для турагентств та (або) співробітників авіакомпанії з метою їх ознайомлення з певними туристичними маршрутами та центрами.
Організатор туру - приватна особа (іноді турагент) або організація, яка збирає групу туристів для участі в турі, що пропонується тірістской фірмою. Як правило, організатору туру може надаватися можливість безкоштовної поїздки по даному маршруту.
Організований туризм - поїздка, організована туристичними фірмами по стандартному або розробленим самим туристом маршрутом.
Основні готельні послуги - перелік і обсяг послуг, стандартно що надаються туристу колективним засобом розміщення та оплачуваних туристом при укладанні договору.
Оплата по факту надання послуг - порядок оплати, при якому туроператор протягом певного терміну після підтвердження засобом розміщення факту надання послуг у повному обсязі оплачує дані послуг. При цьому факт надання послуг підтверджується пред'явленням засобом розміщення туроператору рахунку, туристського ваучера та інших документів, визначених договором.
Опубліковані тарифи - офіційно опубліковані для клієнтів "довідкові" ціни, ціни роздрібного продажу готельних послуг, ціни "біля стійки", як правило, - це максимально високі ціни.

П

 
Паркінг - місце для стоянки автотранспорту.
Паспорт засоби розміщення - документ, що містить точний опис місця розташування, матеріально-технічної бази та переліку послуг, що надаються клієнту у засобі розміщення.
Пором - самохідне судно, спеціально обладнане для перевезення пасажирів і транспортних засобів (автомобілів, залізн вагонів тощо) при перевезенні через водойми (моря, протоки та ін.)
Перевага багажу - надлишки багажу (за вагою і габаритами) понад встановлену авіакомпанією межу, перевезення яких оплачується пасажирами додатково.
Період зупинки продажів - період, за який нереалізований залишок квоти туроператора (турагента) вилучається засобом розміщення.
План-карта - схема розташування місць в каютах або купе.
Плацкарти - додаткова до проїзним квитком картка або ж / д квитанція на право заняття певного місця в поїзді далекого прямування.
Польотний купон - частина квитка, в обмін на яку авіакомпанія надає пасажиру перевезення на вказаній в ній ділянці.
Повний пансіон - вид харчування в готелях, при якому у вартість проживання включається три-або чотири-разове харчування.).
Напівпансіон - вид харчування в готелях, при якому сніданок і вечеря або сніданок та обід включені у вартість проживання.
Повний або частковий аванс - порядок оплати, при якому туроператор перераховує на рахунок засобу розміщення авансовий платіж за послуги, що будуть надані клієнтам після одержання авансу; аванс може становити повну суму вартості послуг (повний аванс) або неповну суму вартості послуг (частковий аванс), планованих надати туроператором.
Порядок оплати замовлення - порядок розрахунків, вироблених туроператором із засобом розміщення, який включає повний або частковий авансовий платіж (передоплату); при цьому остаточний розрахунок за надані послуги проводиться за фокту надання даних послуг.
Порт заходу - пункт проміжної стоянки морського пасажирського судна, передбачений його маршрутом.
Правила надання готельних послуг - документ, що встановлює обсяг інформації, Доводимо до туриста, про готельні послуги, порядку оформлення проживання у готелі (укладання договорів на бронювання та надання послуг, включаючи їх оплату); порядок надання послуг (включаючи послуги без длполнітельной оплати), а також відповідальності виконавця і споживача за якість і своєчасність надання послуг.
Приймаюча сторона - юридична особа або індивідуальний підприємець, контрагент, що приймають туристів, які прибули в країну (місце) тимчасового перебування. Зміст обслуговування, що надається приймаючою стороною, визначається ваучером, виданим направляючої стороною.
Програма туристської подорожі (програма обслуговування, перебування) - план послідовних заходів із зазначенням дати і часу перебування в пунктах зупинок на маршруті, готелі, посешеній місць туристського показу з метою їх огляду (екскурсії), харчування, також переміщення на маршруті за допомогою зазначених у програмі внутрімаршрутних транспортних засобів.
Продаж послуг засобом розміщення за запитом - напрямок засобом розміщення запиту туроператору після кожної заявки клієнта. Підтвердження або відмова від заявки повинні бути спрямовані туроператору протягом 24 годин.
Портовий збір - збір, що стягується з пасажирів при їх прибуття в како-небудь місто чи країну, при від'їзді з будь-якого міста або країни у випадку проходження ними через морський, річковий або аеропорт.
Підтвердження замовлення - офіційну відповідь засоби розміщення про згоду прийняти і виконати замовлення.
Посадковий талон - картка, що видається пасажирам на авіа-і морських лініях, яку вони зобов'язані здати контрольній службі при посадці.
Прямий рейс - рейс, при якому пасажир не робить пересадок на всьому шляху проходження від пункту вильоту до пункту призначення.
Пекідж-тур - будь-який тур (індивідуальний або груповий), що включає в себе деякий набір послуг (перевезення, розміщення, харчування, екскурсії і т.д.), загальна продажна вартість якого дорівнює вартості його елементів.

Р

 

Рафтинг-сплав по гірських річках на човнах, катамаранах або плотах, що не обладнані моторними засобами.
Реализ-дата-день повернення туроператором (турагентом) засобу Розміщення непроданих (незарезервірованних) номерів, віддалений від фактичної дати на тривалість релізперіода.
Реліз-період (період вивільнення) - період, протягом якого відбувається вивільнення номерів з квоти.
Реєстраційна картка - що видається в ряді країн прикордонними владою тимчасовим відвідувачам при в'їзді в країну і повертається ними прикордонним владі при виїзді з країни документ, що підтверджує реєстрацію цих відвідувачів владою даної країни.
Регулярний рейс - рейс, що виконується постійно протягом визначеного строку у відповідності із заздалегідь опублікованого розкладу.
Рекламація - претензія; заява однієї сторони про те, що інша сторона не виконала (повністю або частково) що лежать на ній зобов'язань, і вимога у зв'язку з цим відповідного відшкодування.
Рекламний тур - безкоштовний або пільговий тур, організований для турагентств та (або) співробітників авіакомпанії з метою їх ознайомлення з певними туристичними маршрутами та центрами.
Рецепція - загальний зал або кімната у готелях для прийому, реєстрації та оформлення гостей, а також знаходження чергових-портьє для прийому і видачі ключів від номерів і виконання різного виду доручень гостей готелю.
Ручний багаж - речі, що пасажирові дозволено авіакомпанією без додаткової плати перевозити при собі, причому відповідальність за збереження ручного багажу лежить на самому пасажира.

С

 

Сафарі - туристична поїздка з метою полювання або знайомства з місцевою природою, як правило в країнах Центральної Африки.
Сімейний план - система знижок з вартості розміщення, що надаються в деяких країнах готелями членам однієї родини, що подорожує разом.
Сезонно-цінової план-сукупність всіх цінових періодів, що утворюють рік або сезони, коли функціонує засіб розміщення.
Сертифікація туристичних послуг - процедура перевірки якості пропонованих продуктів туристської фірми з подальшою видачею сертифікату відповідності якості.
Система фортуна - продаж пакету туристичних послуг зі знижкою за розміщення без зазначення конкретної готелі, назва якої стає відомо, під час приїзду на місце відпочинку. При цьому гарантується розміщення в готелі певної категорії.
Скі-пас - дозвіл або пропуск на користування підйомниками в певному місці для спуску на гірських лижах або сноуборді.

Т

 

Таймшер - купівля права користування номером на один-два тижні в тому чи іншому місці протягом тривалого періоду. При цьому створюються умови для обміну місцями відпочинку, що дозволяє власникам таймшер змінювати місце відпочинку.
Такс-фрі (tax free) - система часткового повернення податку на додану вартість у ряді країн при купівлі та вивезенні товару іноземцями. Як правило, використовується в великих магазинах при придбанні товару понад певної суми. Гроші можуть повертатися при перетині кордону або в країні постійного перебування.
Тарифи авіаквитків - диференційована система оплати авіаперевезення в залежності від рівня послуг, умов використання, обміну та повернення авіаквитків. Деякі види тарифів: екскурсійний - бронь в будь-який день, зворотній дата може бути відкрита в межах терміну дії тарифу, здача квитка в будь-який момент з втратою невеликої суми. Молодіжний - знижка близько 20% від основного екскурсійного тарифу. Груповий пільговий тариф для групи від 6-10 чоловік на термін перебування від 6 днів до 1 місяця. Арех - бронь не менше, ніж за 7 днів, дата вильоту туди і назад строго фіксовані, штраф при здачі квитків за 7 днів - 50%, при більш пізньому терміні здачі квитків гроші не повертаються. РЕХ - бронь в будь-який час, дата вильоту строго фіксується, штраф 50% при поверненні білету до реєстрації вильоту.
Транзит - перевезення пасажирів (туристів) з однієї країни в іншу через проміжну країну.
Трансфер - будь-яка перевезення туриста всередині туристичного центру (доставка з вокзалу, аеропорту або морського порту в готель і назад; з одного вокзалу, аеро-або морського порту на інший; з готелю в театр і назад).
Трекінг - піші походи по пересіченій місцевості без спеціальної підготовки учасників.
Тур - туристка поїздка за певним маршрутом в певний термін з певним комплексом послуг (перевезення, розміщення, харчування та ін.) Розрізняється індивідуальне та групове подорож.
Турдокументи - документи, що видаються туристам обслуговуючої їх туристської фірмою в обмін на ваучер в першому пункті обслуговування (готельні талони, талони на харчування та екскурсії), проти яких туристам надаються конкретні туристичні послуги.
Туристська путівка-письмові акцент оферти туроператора або турагента на продаж пакета послуг, що представляє собою невід'ємну частину договору на туристичне обслуговування, а також документ первинного обліку діяльності туроператора або турагента. Путівка, будучи бланком суворої звітності туроператора, служить підтвердженням факту заключеееенія договору на туристського обслуговування та оплати.
Туристична фірма - підприємство, що здійснює збут туристичних послуг споживачам. В залежності від функцій, які виконуються туристичними фірмами, їх поділяють на турагентів і туроператорів.
Туристське агентство - роздрібна туристична фірма, що займається реалізацією турів населенню, які організовуються гуртовими туристичними фірмами, а також продажем споживачам окремих туристичних послуг (транспортних квитків, екскурсій і т.п.).
Туроператор - гуртова туристична фірма, що займається розробкою турів, розрахованих на масовий споживчий попит, їх рекламою та збутом через мережу роздрібних турагентів.

 Ф

 

Форс-мажор - обставина, настання якого не могло бути попереджено стороною, відповідальною за виконання зобов'язання, і що є причиною невиконання останнього (наприклад, війна, стихійне лихо тощо).
Фрахтування - укладення чартеру.
Фіксована квота-квота із закріпленням певних номерів готельного фонду за конкретних туроператором (турагентом). 

 Х

 

Хостел - різновид готелів з невеликим набором послуг.  

Ч

 

Чартер - договір між власниками транспортного засобу (теплохода, літака, автобуса тощо) і фрахтівником (наймачем) на оренду всього транспортного засобу або його частини на певний рейс або термін.  

Ш

 

Шенгенська віза - єдина віза терміном до трьох місяців, що дає можливість безперешкодно пересуватися по території країн Шенгенської групи (Німеччина, Франція, Бельгія, Голландія, Люксембург, Іспанія, Португалія, Італія та ін) протягом терміну дії візи.
Шоп-тур - туристская поездка, целью которой является покупка определенных видов товаров, характерных для страны пребывания.

 

ПАСАЖИРСЬКI ПЕРЕВЕЗЕННЯ